دیسون

دیسون در گویش دزفولی به معنای مکتبخانه است

دیسون

دیسون در گویش دزفولی به معنای مکتبخانه است

دیسون

امام خامنه ای (مدظله) : اگر یک ملتى احساس عزت نکند، یعنى به داشته‌هاى خود - به آداب خود، به سنن خود، به زبان خود، به الفباى خود، به تاریخ خود، به مفاخر خود و به بزرگان خود - به چشم حقارت نگاه کند، آنها را کوچک بشمارد و احساس کند از خودش چیزى ندارد، این ملت براحتى در چنبره‌ى سلطه‌ى بیگانگان قرار میگیرد.

مسئولین اجرایی در امور فقهی دخالت نکنند

پنجشنبه, ۱۱ دی ۱۳۹۳، ۱۰:۵۵ ق.ظ

گزیده ای از فرمایشات حضرت آیت الله سبط شیخ انصاری در روز 9 دی

به گزارش سرویس سیاسی دزفول امروز به نقل از رهیاب: چهارشنبه دهم دی ماه، رئیس حوزه علمیه حضرت آیت الله سبط شیخ انصاری، پس از پایان نماز مغرب و عشاء در جمع نمازگزاران و برخی مسئولین حاضر در مسجد ساکیان با با بیان اینکه هر گروه در جامعه دارای وظایف خود است، وظیفه روحانیت را تبلیغ و ترویج دین و دفاع از ارزشهای قرآنی، اخلاقی و اعتقادی عنوان و گفت: وظیفه ذاتی روحانیت توجه به این مسائل در جامعه است.

>> ممکن است در جامعه شرایطی بوجود آید که مردم به هر دلیل نسبت به آرمان شهدا و اعتقادات دینی بی تفاوت شوند و آنگاه وظیفه عالم دینی است که فریاد بزند و آن آرمانهای فراموش شده را دوباره زنده کند.
>> باید روحانیون هم بیان کنند که در مقابل کدام عمل نادرست ایستاده اند و آنرا درست کرده اند.
>> بنده تا کنون به تکلیف خود عمل کرده ام
>> بنده در مقابل عمل نادرست و سیاست گذاری نادرستی که باعث بی بند و باری می شده، به تکلیف خود عمل کردم، حرف زدم و جلوی آن را گرفتم.
>> همانطور که مسئولین در رشته خود تخصص دارند، روحانیون هم در امور دینی متخصص هستند. اینکه فلان مدیر بگوید، افرادی در مسائلی اعتقادی دخالت می کنند! درست نیست. باید گفت: تو چرا دخالت می کنی؟ تو مسئول اجرایی هستی نه متخصص امور دینی.
>> 9 دی، یوم الله است
>> حوادثی در ۹ دی اتفاق افتاد که برکات فراوانی برای کشور داشت و مردم در این روز به مهمترین تکلیف خود که “تبری” بود، عمل کردند و در آن روز اعلام کردند، از کسانی که موجب وهن مذهب و مقدسات شدند اعلام انزجار و نفرت کردند.
>> اگر مردم در صحنه حضور نمی یافتند کشور با مشکات جدی مواجه می شد.
>> عدم حضور برخی از مسئولین در مراسم ۹ دی جای تاسف دارد.
>> عدم حضور برخی از مسئولین در مراسم ۹ دی جای تاسف دارد.
>> ممکن است کسی علت نیامدن را بیماری قرار دهد ولی گاهی یک بیماری باعث می شود که انسان در برخی مجالس رفته و یا نرود.
>> شرکت در برخی مجالس با رنگ و بوی خاص و عدم شرکت در برخی مراسمات با رنگ و بوی مذهب و غیرت دینی معیار و میزان پی بردن به یک سری از مسائل است.
>> این قطع ارتباط مسئولین با روحانیت آگاه و دلسوز است که سبب تفسیر و نظر دهی در مورد موسیقی می شود. مگر تو کارشناس امور فقهی و دینی هستی.
>> ارشاد و فرمانداری مغازه نیست که افراد بر طبق میل خود آن را اداره کنند، افراد برای خدمت به مردم در جهت دفاع از ارزشهای خدایی، آرمان های اسلامی و دفاع از اهداف شهدا انتخاب شده اند.
>> علت عادی شدن زشتی ها و از بین رفتن قبح ها، عدم توجه به تبری و برائت جستن از بدی ها و ناپاکی ها در جامعه است. نباید مسئله تبری در جامعه اسلامی فراموش شود.
>> به دستور چه کسی تابلوهای عفاف و حجاب ادارات در حال جمع آوری است؟ و در زمانی که اجلاسیه نماز در اهواز بر پا است، نماز جماعت “فرمانداری” دزفول به بهانه نبود بودجه ، نماز جماعت را برداشته و اکتفا به اقامه ماهی یکبار کرده اند.
>> خطاب به شهردار : مسئولین شهر از جمله شهردار مراقب باشند اگر کسانی با ایجاد رابطه خواست ضوابط را زیر پا بگذارد و مجوزی برای تعمیر، تجهیر و تبلیغ مکانی غیرشرعی بخواهد، زیر بار نروند.
>> در این شهر جوانان متدین غیور فراوانی وجود دارد که گوششان کاملا شنوای حرف حق از سوی عالمان دینی هست ولی پایبندی آنها به قانون موجب می شود دست به هیچ حرکتی نزنند و آنهایی که بهتر از هر کس می دانند در چه جهتی حرکت می کنند بدانند « لطف حق با تو مدارا می کند، از سر حد بگذرد رسوا کند»
از باب وظیفه شرعی خود را ملزم می دانم، عملی که جای تنفر و برائت باشد، تبرای خود را اعلام کنم.
>> دختران ما اهل نجابت هستند ولی بستر بی حجابی از طرف افرادی برای دختران ما ایجاد شده است.
اینکه عده ای بدنبال گسترش فضای فعالیت دوچرخه سواری [دختران]در سطح شهر هستند خلاف است.
بایدفضای مناسب و محصوری برای ورزش بانون در نظر گرفته شود نه اینکه خیابانهای دزفول تبدیل به پیست ای دوچرخه سواری بانوان شود.
>> چرا باید فردی به دانشگاه دعوت شود و اظهاراتی مخالف با حکم صریح قرآن در رابطه با حجاب عنوان کند. دعوت از افراد مسئله دار به چه معناست؟
>> حوادثی در دانشگاه آزاد اسلامی رخ می دهد که باید قید اسلامی آن را حذف کرد و آنرا دانشگاه آزاد به معنای اینکه هر چه می خواهند بکنند، نامید. طراحان این برنامه هم می دانستند که این برنامه لغو خواهد شد و فقط برای اینکه زمینه را فراهم کنند برای ایجاد زمینه ای برای بحث در آن مورد موضوع را مطرح کردند. درست است که این مجلس کذایی برگزار نشد ولی به نظر بنده کسی که چنین طرحی را داده باید از کار برکنار کنند.
>> شهرداری دزفول ۲۰۰ میلیون تومان صرف آب نمای موزیکال کرده اگر دقت نشود با پخش موسیقی های هنجار شکن این خدمت تبدیل به وسیله گناه می شود.

=============
نکته بسیار مهم از دیسون  :
یکبار دیگر این بخش از سخنان آیت الله سبط شیخ انصاری را مرور فرمایید :

>> باید روحانیون هم بیان کنند که در مقابل کدام عمل نادرست ایستاده اند و آنرا درست کرده اند.

ما منتظریم تا بشنویم که دیگر روحانیون بزرگوار شهر نیز توضیح دهند و به همین شفافی گزارش عملکرد بدهند خصوصا روحانیونی که مسئولیت های حقوقی هم در دزفول دارند.

نظرات  (۲)

۱۴ دی ۹۳ ، ۱۶:۲۴ ســوز ستان
سلام
از طریق ایمیل از حاج آقا تشکر کردم ولی شما هم اگر دیدیدشون حتما تشکر و نهایت قدردانی بنده رو به خاطر این سخنان شیوا و شجاعانه شون به ایشون اعلام بفرمایید. ممنون
دیگه کم کم داشت نقش روحانیت آگاه توی شهر فراموشمون می شد!
پاسخ:
سلام
من ماههاست خدمت ایشون نرسیدم و هرازگاهی تلفنی جویای حال شریف ایشون هستم و عرض ادبی میکنم.
اما همینقدر میدونم که گزارش اتفاقات رسانه ای شهرستان(اعم از اینترنت و غیره..) به سمع و نظر ایشون میرسه.
حتی در حد کامنتهای لازمه.
گاهی خود بنده از شدت اشراف و آگاهی حضرت آیت الله انصاری(زید عزه) از اخبار و اتفاقات کف میدانی شهرستان بهت زده میشم.
سلام حاج مهران.بعضی از روحانیون که همش به دنبال بیان احکام و روایت هستند نه این که گفتن روایت و احکام مشکلی دارد .نه. خیلی هم خوب است اما تفسیر درست از روایات بر عهده کیست.روحانیونی که به هر دلیل از گفتن مسائل روز و اجتماعی اجتناب میکنند و توجیه غلطی نسبت به کار خود دارند باید از صحنه کار فرهنگی خداحافظی کنند
پاسخ:
سلام گ گ مسعود
احسنت برشما

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">