دیسون

دیسون در گویش دزفولی به معنای مکتبخانه است

دیسون

دیسون در گویش دزفولی به معنای مکتبخانه است

دیسون

امام خامنه ای (مدظله) : اگر یک ملتى احساس عزت نکند، یعنى به داشته‌هاى خود - به آداب خود، به سنن خود، به زبان خود، به الفباى خود، به تاریخ خود، به مفاخر خود و به بزرگان خود - به چشم حقارت نگاه کند، آنها را کوچک بشمارد و احساس کند از خودش چیزى ندارد، این ملت براحتى در چنبره‌ى سلطه‌ى بیگانگان قرار میگیرد.

۳ مطلب در خرداد ۱۳۹۵ ثبت شده است

عکس از دزفول امروز +

۰ نظر موافقین ۴ مخالفین ۰ ۱۹ خرداد ۹۵ ، ۱۳:۰۱
مهران موزون

بسم الله الرحمن الرحیم

جناب آقای دادستان محترم شهرستان دزفول

باسلام

باتوجه به فرموده ولی امر مسلمین : سکوی امامت جمعه هر شهر، بالاترین و ارشدترین جایگاه تصمیم سازی و تصمیم گیری امور فرهنگی آن شهر است و با عنایت به اینکه امام جمعه محترم شهرستان دزفول هم از تریبون نمازجمعه و هم از جایگاه صدارت بر شورای فرهنگ عمومی دزفول، راجع به بازگشایی پارک ساحلی علی کله، دستور بر لزوم تدوین پیوست فرهنگی (پیش از راه اندازی مجدد فضای هنجار شکنانه و دیاثت بار این تفریحگاه سنتی) داده اند از شما به عنوان مدعی العموم محترم مردم دارالمومنین دزفول تقاضا داریم دستور پلمپ این مکان را تا زمانی که پیوست فرهنگی کاربری آن تحت شرایط پیشنهادی ذیل، تمهید نشده و در شورای فرهنگ عمومی شهرستان دزفول تصویب نگردیده است صادر فرمایید.

الزامات پیشنهادی برای تدوین و تصویب پیوست فرهنگی گردش کار پارک تفریحی علی کله :

1- بجاست تا نام بی معنی "علی کله" که هیچگونه بار معنایی و فرهنگی ندارد به نام "پارک ساحلی 4 خرداد" تغییر یابد و چه بسا بار ارزشی همین نام والا ،کار مدیریت فرهنگی آن را تسهیل سازد و در همین راستا سد تنظیمی علی کله نیز به "سد تنظیمی 4 خرداد" تغییر نام یابد.

نکته : نام 4 خرداد نه تنها بار ارزشی لازم را به فضای ساحلی این مکان تزریق خواهد کرد بلکه ادای احترامی است به شهدایی گلگون کفنی که بابت خون پاکشان، 4 خرداد در تقویم ایرانیان ثبت شده است و در جنب این پارک غنوده اند.

2- فضای شنای مختلط به کلی در این مکان ممنوع و روزهای مخصوص خواهران نیز تحت شرایط و ضوابط خاص برگزار گردد.

نکته : ممکن است گفته شود خانواده هایی که از سراسر استان به دزفول می آیند چگونه بانوان خود را به داخل پارک ساحلی بفرستند اما مردان خانواده محروم از شنا کردن، خارج از پارک ساحلی بمانند.

پاسخ : تمهید شود تا پارک ساحلی دووَ (بند کلک) به حالت زوج و فرد بین بانوان و آقایان تخصیص داده شود بنابراین خانواده ای که از اهواز می آید تا در ساحل دز تنی به آب بزند، فارغ از اینکه چه روزی از هفته تشریف آورده اند : بانوان شان در پارک 4 خرداد و آقایانشان در پارک دوو (و یا بالعکس) تفریح کنند.

پر واضح است که بانوان در محدوده پارک ساحلی دوو آزادی عمل کمتری دارند که گریز ناپذیر است.

3- خودرویی که مالکش در ساحل دز مبانی اخلاق عمومی و انضباط اجتماعی را رعایت نکند تحت سیستم مکانیزه ی هوشمندی که به سهولت و با زیرساختهای فناوری اطلاعات موجود قابل طراحی و پیاده سازی است پاسخگو شوند.

مثال :

الف) خودرویی که صاحبش مزاحمت های اخلاقی ایجاد میکند و یا تجاهر به رفتارهای غیر اسلامی و بدنهای خالکوبی، کشیدن قلیان و .. فضای اخلاقی را ناامن میکند برای مدت یکماه یا بیشتر در حافظه گیت ورودی ثبت و ممنوع الورود باشد.

ب) خودرویی که صاحبش مرتکب جرمهایی نظیر مشروبات الکلی و مواد مخدر و آلات قمار باشد(صرفنظر از رسیدگی قضایی) برای یک تابستان کامل ممنوع الورود باشد.

ج)...

4- روزهای متعلق به بانوان :

الف) بی حجابی و بد حجابی ممنوع باشد.

ب) شنا با لباسهایی که چسبان، کوتاه و تن نماست ممنوع باشد

ج) حتی المقدور در کنار فضای باز محل های شنا (که می بایست مدیریت شده باشند) یک فضای بسته کاملا محفوظ برای راحتی برخی موارد مصرف خاص بانوان طراحی و تمهید گردد.

د)...

5- خودرویی که صاحبش رعایت فضای نشستن و زیلو پهن کردن و حقوق دیگران را رعایت نکند و یا در نظافت مکانها و آب رودخانه رعایت امور بهداشتی ننماید در هنگام خروج از گیت پارک به دریافت کارت زرد (در بار اول) و کارت قرمز (در سفر بعدی) تنبیه شود و گرفتن کارت قرمز در چنین موردی به معنای محرومیت ورود خودرو به مدت یکماه می باشد.

6- برپایی چادر و خیمه دربسته ممنوع.

8- شهرداری موظف است رختکن های استاندارد برای کاربری عمومی طراحی و تمهید نماید.

9- شهرداری موظف است سایبانهای کافی تمهید و طراحی کند .

10- شهرداری موظف است ظرفیت حضور در پارک ساحلی 4 خرداد (نخوانید علی کله) را با خط کشی و تقسیم بندی مشخص و ظرفیت پذیرش را از طریق سیستم های مکانیزه در سایت اینترنتی این پارک لحظه به لحظه اطلاعرسانی کند تا مسافران بیهوده به این مکان هجوم نیاورند و استاندارد سرویس دهی به مشتریان رعایت گردد.

سوال : آیا پارک ساحلی به این وسعت از یک سینما(که صندلی هایش را از طریق اینترنت به فروش رسانده و اطلاع میدهد) کمتر است؟

11- شهرداری موظف است به سازمان تبلیغات اسلامی میدان عمل دهد تا با تخصیص غرفه های فرهنگی و حتی تمهید استیج سخنرانی و نمایش فیلم، سبد فرهنگی پارک ساحلی 4 خرداد را ارتقا بخشد و مردم در کنار تفریح آب و شنا به تفریح معنوی و روحی هم برسند.

12- شهرداری موظف است با همکاری وزارت ارشاد و اصناف بازار دزفول مشاغل سنتی و صنایع دستی را در حاشیه شرقی پارک(مرز پارک 4 خرداد و مزارستان شهید اباد) در غرفه هایی مستقر و ارایه محصولات کند تا عایدی امور فرهنگی شهرداری را نیز قدری سامان بخشد.

13- شهرداری دزفول موظف است با همکاری رادیو دزفول در سراسر سواحل دز (از پل چهارم تا بیمارستان آیت الله نبوی)

الف) اسپیکرهای بلوتوث (با انرژی خورشیدی) نصب و برای توسعه فرهنگ کاربری از رودخانه، پخش برنامه نموده و مردمی را که زیر سایبانها در حال استراحتند مشتری محتوا مناسب کند.

ب) تاریخچه شهر دزفول و پتانسیلهای فرهنگی اش را به هزاران مسافر کنار ساحل معرفی کند.

ج) تذکرات سلامت و امنیت به مسافران بدهد.

د) ..

14- ...(والخ)


جناب آقای دادستان،

اینها فقط پیشنهاداتی بود که فی المجلس و چکش کاری نشده طرح شد تا بهانه ای باشد برای اینکه حضرات مسئول در دزفول چشم خود را بر روی وضعیت خفت بار فعلی سواحل دز نبندند و از کنار موضوع بسادگی عبور نکنند.

انشاالله که جنابعالی به عنوان دادستان جمهوری اسلامی ایران دز حوزه شهرستان شهید پرور دزفول با ورود مقتدارانه به این مسئله کنار نماینده ولی فقیه در دزفول تا به انتها خواهید ایستاد.

والسلام

مهران موزون

(فعال رسانه و فرهنگ)

17/3/1395

۲ نظر موافقین ۲ مخالفین ۰ ۱۷ خرداد ۹۵ ، ۱۱:۰۲
مهران موزون

پس از سیلاب بهار امسال که خسارات سنگینی به سواحل و تفریحگاههای ساحلی دزفول وارد آمد شهردار محترم شهر که قصدی جز خدمت به مردم شهر ندارد برای التیام روحیه مردم دزفول وعده داد که سواحل دز را بهتر از قبل خواهیم ساخت و قس..

این روحیه و پشتکار آقای مهندس کرمی در تجدید روحیه و امید مردم دزفول قابل تحسین است.

از سوی دیگر امام جمعه محترم شهر نیز که در کنار مردم متدین شهرش از بهره برداری های غیر اخلاقی سواحل دز توسط اغیار (که عمدتا از میهمانان و مسافران ناآشنا با فضای فرهنگی دارالمومنین هستند) ناراضی و نگران است از جایگاه اخلاقی و فرهنگی به مسئولان محترم شهر تذکر داد که : شهرداری در بازسانی پارک ساحلی علی کله باید پیوست فرهنگی ارائه دهد.  (اینجا)     

ایضا فایل صوتی فرمایشات ایشان در تریبون نمازجمعه +

و این سخن بسیار سنجیده و دقیقی است که انتظار میرود شهردار مومن و متدین دزفول، که از فرزندان مکتبی همین شهر است عنایت ویژه روی رعایت آن داشته باشد و به معاونت محترم فرهنگی اش دستور دهد تا با یک فراخوان عمومی از خرد جمعی مردم دزفول برای تدوین این پیوست فرهنگی کمک بگیرد.

حقیت آنست که غالبت مردم ساکن دزفول سالهاست که با تفریح در علی کله غریب اند و تحمل مجالست با فجایع اخلاقی که در آنجا رخ میدهد را ندارند چه اینکه با یک گشت و گذار و گفتگوی ساده با مردم سطح شهر به سهولت میتوان اعتراض نرم و زیر زبانی همه ی آنها را شنید.

متاسفانه به دلیل سرریز فله ای جمعیتی خارج از شهرستان، که از سراسر استان خوزستان به تفریحگاه سنتی علی کله هجوم آورده و تابستان خود را متکی به آن کرده اند بیم آن میرود که برای تابستان امسال فشارهایی از مرکز استان به مسئولین دزفول آورده شود تا بدون تدوین و اعمال یک پیوست فرهنگی مناسب (که متضمن امنیت اخلاقی مردم متدین و ناراحت دزفول هم باشد) مجددا سفره های فسق و فجور در چند ده متری شهدای گلگون کفن دزفول برپا شود.

به تصویر زیر و موقعیت و مجاورت فاجرگاه علی کله با مزار شهدای دفاع مقدس دزفول نگاه کنید و انصاف دهید :


به چند نمونه خبر حول و حوش مفاسد علی کله توجه فرمایید :

کشف ۶۴۵ مورد سلاح سرد در تفرج گاه های دزفول +

کشف ۵۱۶ لیتر مشروبات الکلی داخلی و خارجی در تفرجگاه های دزفول +

۲۳۰ نفر که قصد شرب خمر علنی در دزفول داشتند، دستگیر شدند +

حال شما بفرمایید : 

راه اندازی مجدد علی کله با همان وضعیت پیش از سیل امسال مصداق دیاثت اجتماعی نیست؟

آیا زیبنده مردم دزفول است این امر؟

۲ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۱۳ خرداد ۹۵ ، ۱۶:۱۴
مهران موزون