دیسون

دیسون در گویش دزفولی به معنای مکتبخانه است

دیسون

دیسون در گویش دزفولی به معنای مکتبخانه است

دیسون

امام خامنه ای (مدظله) : اگر یک ملتى احساس عزت نکند، یعنى به داشته‌هاى خود - به آداب خود، به سنن خود، به زبان خود، به الفباى خود، به تاریخ خود، به مفاخر خود و به بزرگان خود - به چشم حقارت نگاه کند، آنها را کوچک بشمارد و احساس کند از خودش چیزى ندارد، این ملت براحتى در چنبره‌ى سلطه‌ى بیگانگان قرار میگیرد.

رامین از زاویه ای متفاوت!

يكشنبه, ۱۸ خرداد ۱۳۹۳، ۰۱:۴۱ ب.ظ

مهران موزون - دکتر رامین یکی از شخصیت های دزفولی مورد علاقه ی من است که اگر اهل بندرعباس یا زنجان هم بود همین علاقه را به وی داشتم.

ماهنامه 42 با وی مصاحبه ای از زاویه ای متفاوت انجام داده که گفتم شاید برای برخی همشهریان عزیز، خواندنی باشد.

هرچند رامین مثل همیشه ساده و بی پیرایه به سوالات پاسخ داده است اما نظر به شنیدنی هایی که بنده از خود ایشان بارها شنیده ام دعا کنید شاید روزی فرصتی دست دهد و افتخاری نصیب دیسون شود تا خودم آستین بالا زده و مصاحبه ای خاص با این شخصیت فرهیخته انجام دهم به نحوی که خروجی آن برای مصارف فرهنگی جوانان دزفول بیشتر از مصاحبه ای باشد که در زیر می آید .

نکته : در حین مصاحبه دقت فرمایید که دکتر رامین راجع به اُفت و خیز اقتصادی زندگی خودش و خانواده اش هیچ چیز را پنهان نمیکند و این همان صراحت و شجاعتی است که خیلی از بزرگان دزفولیِ مقیم و غیرمقیم نیاز دارند تا در مواجهه با نسل حاضر به خرج دهند.

اتفاقاً نسلِ نو وقتی بداند که شخصیت های برجسته ی شهرشان چه فراز و نشیبهایی را پشت سرگذاشته و با ابزار صبر و استقامت و پشتکار و توکل به خدا به قلل موفقیت دست یافته اند امیدوارتر از گذشته به مسیر خویش ادامه میدهند. آیا غیر از این است که «امید» عنصری کلیدی در زندگی جوانان است.


و اما متن مصاحبه روزنامه آرمان :


الان مشغول چه فعالیتی هستید؟
الان سه سال از دوران معاونت مطبوعاتی من می‌گذرد. تقریبا از رسانه‌ها فاصله گرفته‌ام. نه فرصتی دارم و نه علاقه‌ای که رسانه‌ها را دنبال کنم. فعلا مشغول تولید انیمیشن و مطالعات و علائق شخصی خودم هستم.

برای کودکان؟
صرفا برای کودکان انیمیشن نمی‌سازم بلکه مخاطب کارهایم خانواده‌ها و نوجوانان هستند. در کنار این مشغله فرصتی دارم تا برگ‌هایی از دفترچه زندگی و فعالیت‌هایم را مرور کنم که چرا در سال فتنه، معاونت مطبوعاتی در دوره دوم ریاست‌جمهوری دکتراحمدی‌نژاد را پذیرفتم.

در دوره اول ریاست‌جمهوری احمدی‌نژاد به شما پیشنهاد مسئولیت یا پست وزارت هم می‌شد؟
پیشنهادات مختلفی بود؛ البته پست وزارت اصلا مقدور نبود چون مجلسی‌ها با من مخالف بودند. برای مجلس هفتم کاندیدا شدم اما همین اصولگرایان و پیروان خط امام و رهبری اسم من را در لیستشان نگذاشتند. برای این کار هم دو دلیل داشتند؛ اول اینکه من جلوتر از آنها حرکت می‌کردم و دوم اینکه از هاشمی‌ به صراحت انتقاد می‌کردم و این به ضرر آنها می‌شد! از نظر آنها تندرو هستم و چون به هاشمی انتقاد می‌کنم پس به هویت آنها لطمه می‌زنم! این سخنان از زبان یکی از سران «پیروان خط امام و رهبری» به گوش من رسید.

شما متولد چه سالی هستید؟
متولد پانزدهم بهمن‌ماه 1332.

متولد کجا هستید؟
محله پیرنظر؛ نزدیک بازار قدیم و نزدیک مسجد جامع شهر دزفول.

خانواده شما مذهبی بود؟
خانواده ما کاملا مذهبی بودند. خاندان مرحوم پدرم از طلاسازان و طلافروشان معروف و اصیل دزفولی بودند. پدرم نمازهای روزانه را همیشه در مسجد می‌خواندند. از نسل مادری به لرهای بختیاری مناطق جنوب لرستان می‌رسیم. خانواده مادری مادر ما جزو ملاکین منطقه لرستان و جزو بزرگ‌زادگان بودند. بخش‌هایی از بیشه پوران از املاک پدربزرگ مادری مادرم بوده و اینها بر اثر درگیری با رضا خان و از دست دادن زمین‌هایشان به دزفول مهاجرت می‌کنند. پدر مادرم از اشراف‌زادگان و مبارزین هویزه بودند و از هویزه به خاطر درگیری با قزاق‌ها به دزفول می‌آیند و پدر و مادر والده بنده در دزفول با هم ازدواج می‌کنند و پدربزرگ مادری ما از معتمدین محله لبخندق شهر بودند. از خاندان پدری جزو خاندان‌های قدیم دزفولی هستیم. پدر پدر ما، مرحوم خواجه محمدعلی زرگر دزفولی جزو طلافروشان شهر بودند و معروف بود که درگیری زیادی با پهلوی اول داشته و مردم را علیه حکومت تحریک می‌کرده. به دنبال ورشکستگی پدرم او را به زندان انداختند و خانه و باغ‌های ما را تصاحب کردند. بعد از آن ورشکستگی زندگی ما از این رو به آن رو شد و من دستیار پدرم شدم. البته من از 4 سالگی اذان صبح با پدرم به مغازه می‌رفتم. کار من نظارت بود چون به تعبیر پدرم حواسم جمع بود. در گوشه‌ای می‌نشستم و بر اوضاع رفت و آمدها نظارت می‌کردم. بعد که پدرم به زندان رفت من 6 ساله بودم و همه مجبور شدیم کار کنیم تا زندگی بچرخد. لذا به جای مدرسه رفتن، سر کوره آجرپزی رفتم و خشت‌مالی می‌کردم. پوست دستم کنده می‌شد. بعد از 5 یا 6 ماه که پدرم از زندان بیرون آمدند ما یک مغازه داشتیم که از باغدارهای دیگر میوه می‌گرفتیم و می‌فروختیم و از باغداری به میوه‌فروش تبدیل شدیم و من کارگر مغازه پدرم شدم.

فعالیت سیاسی یا اجتماعی هم داشتید؟
از همان آغاز سال‌های دبیرستان تا حدی فعالیت اجتماعی - فرهنگی را شروع کردم. از سال 47 یک مغازه بقالی در نزدیک منزل ما بود که روزنامه هم می‌فروخت. من با این بقال همسایه طی کرده بودم که شب‌هنگام که مغازه را می‌بندد، روزنامه‌ها را به خانه ببرم و صبح به او پس بدهم. چند سال کار من این بود که روزنامه‌ها را اجاره می‌کردم و در جریان امور اجتماعی و فرهنگی کشور قرار می‌گرفتم و آرام آرام دغدغه‌های سیاسی هم پیدا کردم.

وضع مالی خانواده شما خوب بود؟
اول خوب بود اما بعد از ورشکستگی پدرم چندان خوب نبود. من در سال 53 که تصمیم گرفتم به خارج بروم، هنوز سربازی نرفته بودم، پس اول به سراغ نظام وظیفه رفتم اما یک سال در انتظار اعزام ماندم. در نهایت به پادگان نیروی دریایی خسروآباد آبادان اعزام شدم.

چرا نام خانوادگی پدری‌تان با شما فرق می‌کند؟
در آن زمان فامیل بر اساس شغل بود. پدربزرگ من که زرگر بود، نام فامیل او در شناسنامه هم زرگر شد. وقتی که پدرم باغدار شدند فامیل ما شد «لیمو نارنجی». بعد برادر بزرگ ما که مهندس نقشه‌بردار بود، برای سدسازی بود، فامیلش را به «رامین» تغییر داد. برای یکسان‌سازی فامیل خانواده، در سال 47 تغییر نام دادیم به «رامین». در قدیم همین شکلی بود و در دزفول خیلی‌ها اسم فامیل خود را عوض کردند.

کسی به شما پیشنهاد نداد در ارتش بمان و جذب شو؟
خیر، من آنقدر سرکش بودم که کسی به فکر جذب من نبود. افراد را به خروج از ارتش شاه تشویق می‌کردم. از دیگر کارهای من اقامه نماز جماعت در پادگان بود. زیر نخل‌های کنار اروند را صاف کرده بودیم و حصیر می‌انداختیم و نماز جماعت برپا می‌کردم.

فعالیت‌های مبارزاتی دیگرتان چه بود؟
بعد از چند ماه حوادث قم اتفاق افتاد و شهادت حاج آقا مصطفی در کشور فضایی ایجاد کرد و اعتراضاتی شکل گرفت. این زمان در تهران در مغازه اخوی بودم که کارگاه تکثیر نوار صوتی داشتند و من از همان مغازه، نوارهای انقلابی را تکثیر می‌کردم که این قضیه هم لو رفت و من در حال گرفتن ویزا از آمریکا بودم که همین زمان پدرم هم فوت کرد. همه‌ چیز به هم ریخت. از یک طرف ساواک به دنبال قضیه افتاده بود، از طرفی ویزای آمریکا به من نمی‌دادند و من هم نمی‌توانستم در کشور بمانم. پس مجبور شدم به اروپا بروم چون آن زمان اروپا ویزا لازم نداشت و من به فکر آلمان افتادم چون یکی از هم‌محله‌ای‌های ما به آلمان رفته بود. خلاصه دو روز قبل از خروج از کشور و رفتن به آلمان، به مشهد رفتم و با امام رضا (ع) وعده‌ای منعقد کردم و عرض حال کردم که «یابن رسول‌الله دارم می‌روم، اما نمی‌دانم به کجا ... می‌روم به غربت؛ تو هم امام غریب هستی؛ تو از من مراقبت کن و من هم دین شما را تبلیغ می‌کنم» و با این قرارداد به آلمان رفتم. روز دوم، وارد فضای دانشگاه شدم. در شهر کارلسروهه حدود 70 گروه ایرانی فعال بودند و هر ایرانی که از ایران می‌آمد 70 گروه می‌خواستند او را جذب کنند. ابتدا کارم این بود که هر شب در یکی از جلسات این گروه‌ها شرکت می‌کردم. انجمن اسلامی دانشجویان ایرانی مأمن اصلی بنده بود و مسئول انجمن اسلامی شهر یعنی آقای دکتر محمد صلواتی، مسئول فرهنگی «اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان ایرانی در اروپا و آمریکا» در همین شهر بود. خیلی آدم خوبی بود و با هم رفیق شده بودیم و مدام نگران این بود که مبادا جذب یکی از این گروه‌ها بشوم! در حالی که باید می‌رفتم تا ببینم چه خبر است و بتوانم آنها را از واقعیات مملکت آگاه کنم و نگذارم در توهمات پوسیده خود غوطه بخورند. حدودا هر شب با یک گروهی جلسه می‌گرفتم تا اینکه شایع کردند من نفوذی انجمن اسلامی هستم و برای شست‌وشوی مغزی آنها آمده‌ام و دیگر گروه‌های چپ و لیبرال‌ها و ملی‌گراها و دیگران مرا نپذیرفتند.


منبع درآمد شما چه بود؟
هفته‌ای سه روز کارهای خدماتی می‌کردم تا با قناعت، درس و زندگی‌ام بگذرد. ویژگی آلمان نسبت به سایر کشورهای اروپایی این بود که اولا هزینه تحصیل بسیار پایین‌تر از انگلیس بود و ثانیا امکان کار کردن وجود داشت. فعالیت من در آلمان با انجمن اسلامی گسترش پیدا کرد. چهره‌های شاخص ایرانی مسلمان و دانشگاهی، افرادی مثل محمد صلواتی، مهدی نواب که نخستین سفیر ایران انقلابی شد، سیدصادق طباطبایی و چند نفر دیگر از اعضای انجمن بودند که شبانه‌روزی کار می‌کردند و فعال بودند. نخستین روزی که امام خمینی (ره) از نجف به پاریس آمدند، ما هم پنج نفره با فولکس واگن آقای صلواتی به پاریس رفتیم ... درآنجا با خیلی از مدعیان آشنا شدیم: بنی‌صدر، قطب‌زاده، ابراهیم یزدی و محتشمی‌پور، هادی غفاری، شهید محمد منتظری، شهید عراقی، کریم سنجابی و خیلی‌های دیگر آشنا شدیم. اما همه اینها برای من بی‌هویت بودند و ما فقط امام خمینی (ره) را می‌شناختیم و می‌خواستیم. در آن روزها من نگران بودم چه باید بکنم. از امام خمینی پرسیدم، فرمودند اگر می‌توانید بروید تبلیغ کنید و اهداف انقلاب را به مردم جهان بشناسانید. من تصمیم گرفتم برای امتثال امر امام خمینی راه بیفتم و مسلمانان اروپا را به همراهی با ملت ایران دعوت کنم و این آغاز ارتباطات خودم با مسلمانان ملل دیگر بود.

شما پاسپورت آلمانی و تابعیت آلمانی دارید؟
اگر سوال شما شوخی نباشد، توهین‌آمیز می‌شود. با دوستان انجمن اسلامی گروه‌هایی را تشکیل دادیم تا به مقابله با ضد انقلاب بپردازیم. در جریان یکی از درگیری‌ها با تعدادی از دوستانم دستگیر شدم. من در بازداشتگاه کتک‌هایی خوردم. تمام مهره‌های گردنم آسیب دید. 4 مهره پایین ستون فقراتم شکست. تمام دنده‌هایم شکست، زانویم شکست و ... به هر حال سه پلیس آلمانی 40 دقیقه من را نواختند و حقوق بشر غربی را احساس کردم. بعد از 6 ماه قرار بر این شد که عده‌ای را به ایران برگردانند و عده‌ای بمانند. به ما اجازه اقامت ندادند و برگه‌ای به نام «تحمل حضور» دادند.

چرا در دولت احمدی‌نژاد دوباره این خط شکاف گسترده‌تر می‌شود؟ ما در هیچ دولتی تقابل مستقیم و خانه‌نشینی نداشتیم.
در قرآن دو تعبیر برای راه وجود دارد. یکی سبیل و یکی صراط. درباره سبل الهی، قرآن می‌فرماید: والذین جاهدوا فینا لنهدینهم سبلنا، مسیرهایی هستند که هر کسی بر اساس طبعش راهی را منطبق بر اسماء و صفات الهی انتخاب می‌کند تا به سمت پروردگار برود و خدا هم کمکش می‌کند. در میان راه‌ها راهی به اسم صراط است که مجموعه اسماء و صفات نیست، جوهره همه اسماء و صفات است. جامع جمیع صفات، اسماء الهی است و صراط، جامع جمیع سبل است. حالا هر کس یک سبیلی را انتخاب کرد، تا زمانی که این مسیر با سبل دیگر تعارض پیدا نکرد مشکلی ندارد و خدا کمک می‌کند. اما اگر تلاقی پیدا شد، باید احتیاط کند و به یک اتحاد برسد. ولی زمانی که با صراط الهی تقاطع پیدا کنند و این سبل به محض اینکه به صراط رسیدند، اگر خودشان را هماهنگ کردند به کمال می‌رسند اما اگر مقابل صراط قرار گرفتند یا از کنار صراط عبور کردند، عین باطل و عین شرک می‌شوند. اینجا فرعون و طاغوت هویدا می‌شود. یعنی آدمی که تا چند گام قبل در مسیر حق بود از لحظه تلاقی و قطع صراط الهی به مقابله با ولی خدا می‌پردازد و عین مشرک می‌شود.

شما مصداق این را احمدی‌نژاد می‌دانید؟
هر کس می‌تواند باشد. یعنی هاشمی، خاتمی، احمدی‌نژاد، منتظری و هر کس دیگری ممکن است در این مسیر سقوط کند.

چرا وقتی که این اتفاق افتاد آقای رامین با دولت همراه می‌ماند و تازه مسئولیت هم می‌پذیرد؟
قبل از پاسخ به این سوال خاطره جالبی را بگویم. شب انتخابات ریاست‌جمهوری سال 84 ما تا نیمه‌شب خدمت دکتر احمدی‌نژاد بودیم. آن زمان نتیجه آراء مشخص شده بود و معلوم شد که او رئیس‌جمهور شده و به ایشان عرض کردم که اگر گفتی «امام خامنه‌ای» عاقبت به خیر می‌شوی.

در آن جلسه چه کسانی بودند؟
ثمره هاشمی، بذرپاش، علی‌احمدی، زریبافان، چمران و چند نفر دیگر. احمدی‌نژاد گفت اگر کسی توصیه‌ای، نظری دارد مطرح کند که من این مطلب را گفتم. چون ما همسایه بودیم هر جمعه با هم نماز جمعه می‌رفتیم. از خصوصیات خانواده دکتر احمدی‌نژاد این بود که به‌ شدت طرفدار هاشمی بودند و من در همه جلسات سر هاشمی بحث داشتم. خود احمدی‌نژاد از سال 80 به بعد خط خود را جدا کرد اما داوود و خانواده، قرص پشت هاشمی بودند. به هر حال من از همان روز اول منتقد هاشمی بودم. نه اینکه با شخصی مشکل داشته باشم. شاید به شخص هاشمی سال‌های سال علاقه‌مند بودم اما دیدگاهم متفاوت است.

ملاقات حضوری با آیت‌الله هاشمی هم داشته‌اید؟
بله. سال 83 با آقای بادامچیان و دوستان دیگر رفتم ملاقات. من دبیر جامعه اسلامی فرهنگیان تهران بودم و دور هم نشستیم. همه حرف زدند و من آخر گفتم شما را تشویق می‌کنند که در انتخابات شرکت کنید و من می‌خواهم نظر خودم را بدهم. گفتم شرکت شما در انتخابات خسرانی برای کشور است. گفتم شما تمام مراحل درونی را طی کردید و در جنگ و صلح و سازندگی صاحب نظر هستید، شما فی‌نفسه اتاق فکر نظام هستید، شما باید رئیس‌جمهور تعیین کنید. بعد گفتم آقای هاشمی چه دلیلی دارد شرکت کنید؟ شما نیازی به این کار ندارید. شما باید این تجربیات را در جهان اسلام ارائه دهید و برای اسلام نیرو تربیت کنید که خیلی خوشحال شد و بعد از صحبت‌های من گفت: از بین همه صحبت‌ها از صحبت‌های رامین بیشتر خوشم آمد اما اگر احساس تکلیف کنم می‌آیم و کاری به این حرف‌ها ندارم.

نگفتید چرا مقابل احمدی‌نژاد ایستادگی نکردید و بعد از آن 11 روز در دولتش مسئولیت گرفتید؟
از نظر من ایشان شخصیتی بسیار مخلص و فداکار و شایسته بودند. او کسی بود که شعارهای امثال بنده و آقای رحیم‌پور، حسن عباسی و پناهیان را می‌توانست اجرایی کند. پس ایشان با همان انگیزه جمعی نیروهای انقلابی و برای اجرایی کردن منویات امام خامنه‌ای آمد. علاقه خودم مسائل فکری و عقیدتی بود. اگر بحث فتنه 88 نبود وارد میدان مدیریت نمی‌شدم. من هیچ توقعی هم از احمدی‌نژاد نداشتم. برای بنده همکاری با احمدی‌نژاد چه به عنوان شهردار و چه به عنوان رئیس‌جمهور افتخار بود. چون انسانی با وجدان، با پشتکار، شجاع، صبور و بسیار ارزشمند بود. یکی از تفاوت‌های من با سایر دوستان، صراحت لهجه بود. من نه تعارف می‌کنم، نه رودربایستی دارم. نخستین اختلافی که بین بنده و او پیش آمد انتخابات شورای شهر سوم بود. یک جلسه‌ای داشتیم که دکتر احمدی‌نژاد گفت: برای شورا چه کار می‌کنی؟ گفتم هیچ و شما هم کاری نکن. گفت چرا؟ گفتم پیشنهاد من این است که کمک کنی تا شورا به اصولگرا‌ها سپرده شود. گفتم در انتخابات ریاست‌جمهوری اصولگراها ضربه خوردند و دلشان خون شده، بیا در عرصه شوراها میدان‌داری کن. اینها گوشه‌گیر و منزوی هستند بگذار با مردم ارتباط پیدا کنند تا هم مشغول شوند و شما را آسوده بگذارند و هم مدیون شما می‌شوند. بعد به کمک خود آنها در قضیه مجلس وارد شو که نپذیرفت و من هم گفتم که حاضر نیستم مسئولیتی در این زمینه بپذیرم. البته بعد ستاد رایحه خوش خدمت تشکیل شد و من را دبیر سیاسی این ستاد قرار دادند. من آقای احمدی‌نژاد را دوست دارم. این موارد گذشت تا سال 88 وقتی که حکم آقای مشایی برای معاون اولی زده شد. من خیلی نگران شدم و تمام تلاش خود را کردم اما احمدی‌نژاد گفت هماهنگ است و اشکالی ندارد.

در آن 11 روز خانه‌نشینی به ملاقات او رفتید؟
پیغام دادم اما نمی‌توانست من را ببیند چون موضع بنده را می‌دانست. من در آن 11روز 2 مقاله نوشتم و او را نصیحت کردم. خود ایشان بعدها از آن یادداشت‌ها تشکر کرد.

به نظر شما چرا می‌گویند احمدی‌نژاد گاهی اوقات لجبازی می‌کرد؟
امور نفسانی چیزی نیست که اختصاصی باشد. غرور سراغ همه می‌آید اما نباید بیرون بیاید و هویدا شود. تقوا هم برای همه بسترش مهیاست. درباره قدرت این موضوع وجود دارد که وسوسه‌انگیز است و شهرت آدم را به اسارت می‌گیرد. «وهم و خیال» آدمی چنان توسعه می‌یابد که عقل را در سیطره می‌گیرد و آدم دچار خیالات و توهمات می‌شود.

نگفتید چه شد به معاونت مطبوعاتی رفتید.
در بحث انتخابات 88 مشکلاتی پیش آمد. توطئه عظیمی با هدایت خارجی و مدیریت داخلی شکل گرفت. کار پیچیده شده بود اما بلافاصله تمام عوامل بیگانه و منافقان از خیابان‌ها جمع‌آوری شدند و در برخی از رسانه‌ها لانه‌سازی کردند و برخی از رسانه‌ها شده بودند لانه‌های فساد سیاسی و استمرار فتنه. همه درگیر بودند که چه کار کنند. با حقیر مطرح شد که یکی دو سال وقت بگذارم و قانون مدیریت مطبوعات را تغییر بدهم تا اوضاع سامان پیدا کند. 24 ساعت مهلت خواستم و کتاب قانون مطبوعات را مطالعه کردم و بعد گفتم که مسئولیت را می‌پذیرم. با مسئولین مربوطه در کشور جلسه گذاشتم و گفتم از امروز ماموریت مدیریت مطبوعات را بر عهده می‌گیرم. دلیل نداشت دائم بیانیه بدهند. من همه این مسئولیت‌ها را پذیرفتم. از روز اول طرحی داشتم و گفتم در اتاق نمی‌نشینم تا کسی به دیدن من بیاید. به ترتیب حروف الفبا شروع کردم و سراغ روزنامه‌ها می‌رفتم. با همه روزنامه‌نگاران، تایپیست‌ها، مدیران مسئول و همه گفت‌وگو کردم.


با برخی‌ها هم درگیر شدید ...
بله، با بعضی‌ها درگیر شدم و همه آسیب‌ها را به جان خریدم تا فتنه را جمع کنم. با یک تحلیلی آمده بودم تا در جمع اراذل و اوباشی که سلطان رسانه‌ها شده بودند خودم را منفجر کنم.

واقعا سندی بود که این رسانه‌ها وابسته به خارج باشند؟
من که اطلاعاتی نبودم. من اینقدر چیزهایی دیده‌ام که به هیچ‌کس نگفته‌ام. در رسانه‌ای رفتم و چیزهایی دیدم که اگر می‌خواستم می‌توانستم با کمک اماکن در آنجا را ببندم. جایی رفتم که متوجه شدم سردبیر آن 6 ماه است در لندن است و از آنجا می‌نویسد. روزنامه‌هایی را دیدم که اصلا نویسندگانش ایران نیستند و اطلاعاتی به دست آوردم که وزارت اطلاعات هم نداشت. من مخالف امنیتی شدن فضای رسانه بودم. گفتم بگذارید من فدا شوم اما همکاران رسانه‌ای ایران از شر منافقان خلاص شوند. بسیار دقیق و شفاف به روزنامه‌ها می‌گفتم نوکر قانونم. شما هم تابع باشید دست شما را می‌بوسم اما اگر قانون را بشکنید شکسته می‌شوید. من صمیمانه‌ترین رفتارها را با همه داشتم. به احمدی‌نژاد هم گفتم 6 ماهه اوضاع را جمع می‌کنم و بعد می‌روم اما بعد از 6 ماه نگذاشتند بروم. هر کس پای فتنه بود مقابلش می‌ایستادم. سه چهار دفعه وزیر ارشاد را به خاطر من به مجلس بردند. من در 6 ماه اول فقط با ضد انقلاب درگیر بودم و اصولگراها فکر می‌کردند با آنها کاری ندارم. بعد از 6 ماه سراغ بنده آمدند که حالا باید تابع ما بشوی، من هم گفتم فقط قانون. چه کاری برای کشور کرده‌اید؟ شما اگر می‌خواهید وظیفه‌تان را انجام دهید باید ارکان کشور را حمایت کنید و شروع کردند و سراغ شایعه‌پراکنی رفتند.

چرا از این معاونت رفتید؟
نه خودم آمدم و نه خودم رفتم.

چه کسی اصرار داشت که بروید؟
مساله پیچیده شده بود. آقای احمدی‌نژاد می‌خواست با مطبوعات سازش کند و من همراهی نمی‌کردم. فرض کنید در زمان بنده حرف‌های خاتمی، کروبی، هاشمی و موسوی ممنوع بود. بر اساس قانون مطبوعات که اگر حرفی به مرزهای عقیدتی و مقدسات و امنیت ملی خدشه وارد کند، نباید منتشر شود، براساس قانون عمل می‌کردم. میلی به سختگیری نداشتم اما میلی‌متری عمل می‌کردم و ناگزیر از سختگیرانه عمل کردن بودم. من آمده بودم خودم را فدا کنم و چیز دیگری در ذهن نداشتم.

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۹۳/۰۳/۱۸
مهران موزون

نظرات  (۱۰)

۲۵ خرداد ۹۳ ، ۱۵:۱۳ جانم فدای رهبر- دزفول
سلام بر برادر بزرگوارم.
چشم.شما استاد بنده هستیدشکسته نفسی نفرمایید. .خیلی ارادتمندیم  . درود بر بچه های ولایت مدار .
پاسخ:
سلام آقا معلم نازنین.
شرمنده نکن گ گ.
موید باشید
۲۴ خرداد ۹۳ ، ۱۱:۳۶ نیما از دزفول
سلام و عرض تبریک نیمه شعبان
مدتی است توفیق زیارت وبلاگ ارزشمند دیسون را نداشتم
از طرفی خبر ازدواج پسر آقای رامین با هنرپیشه معلوم الحال و به خصوص خواندن صیغه عقد ایشان توسط آن آدم معلوم الحال دیگر ، بسیار ترغیبم کرد که این مطلب را با شما خصوصی در میان بگذارم و صحت و سقم این خبر را بیابم ( چون از قرابت شما با آقای دکتر رامین مطلع بودم ) - جالب بود که با ورود به وبلاگتان و دیدن این پست ، خیال کردم که به این مطلب پرداخته اید ولی دیدم پست مربوط به 4 روز پیش است - گر چه پاسخ مبسوطتان به کامنت " جلیل " کامل بود ولی خیلی سوال بر انگیز است که چطور عوامل فتنه تا این حد بتوانند در خانواده ارزشی مثل آقای دکتر رامین رخنه کنند. 
پاسخ:
سلام بر شما
چه عرض کنم؟
کاش میتوانستم بیش از این دهان باز کنم.
اینهم سند آن نکته که آقای جلیل عرض کرده بودم که دکتر رامین فرمود : نام یک پسرم را با عکس پسر دیگرم در قالب یک خبر منتشر میکنند :
http://rajanews.com/detail.asp?id=192386
==
نیمه ی شعبانت مبارکباد نیماجان.
شما که با ایشان رابطه خوبی دارید آیا با پسرشان قرابت فکری دارند؟ چون شنیدم پسرشان با یک بازیگر جنجالی ازدواج و خطبه عقدشان را هم یکی از سران فتنه خوانده است!
پاسخ:
این شایعه (صرفنظر از صحت و سقم آن) چیز تازه ای نیست.
حدود دوماه پیش در دزفول با ایشان در حال صحبت بودیم که خدمتشان عرض کردم : چندماهی است که چنین شایعه ای در حال انتشار است. نظرتان چیست؟
ایشان بدون تایید یا رد آن گفتند : اولا در مورد یکی از پسرهایم این موضوع را مطرح کرده اند در حالیکه تصویر پسر دیگرم را درباره ی آن در دستور کار انتشار قرار میدهند. ثانیاً بنده که مسئول آخرت بچه هایم نیستم (نقل به مضمون) .
وقتی کروبی سعی داشت تا برچسب دروغینِ دخالت یکی از فرزندان حضرت آقا را در انتخابات(مثلا به نفع قالیباف) بزنند و لفظ «آقازاده» را برای فرزند آقا بکار برده بودند ، آقا فوراً فرمودند : «نگویید آقازاده، ایشان خودشان آقا هستند»؟ (منظور آقا از این سخن این بود که اعمال فرزندان خوب باشد یا بد معنایش آن نیست که حتما مورد تایید پدر است یلکه به عنوان یک انسان مستقل و بالغ باید خودشان در مورد مواضعشان مورد ارزیابی قرار گیرند) بگذریم که کروبی نابکار در این تهمتش شیطنت کرده بود.
===
حالا بنده عرض میکنم :
اولا : بنده در دوسه روز اخیر که این خبر به طرز مشکوکی شدت بیشتری به خود گرفته است اخلاقا شرم حضور دارم تا دوباره از دکتر رامین عزیز در مورد صحت و سقم آن پرسش کنم. چرا که اگر راست باشد یکجور ایشان دل آزرده میشود و اگر نباشد یکجور دیگر.
ثانیاً : بیایید فرض!!!! کنیم صحت داشته باشد.
از نظر بنده نکات زیر بر موضوع مترتب خواهد بود :
1) کاری خارج از شرع رخ نداده بلکه ازدواجی غیر هم کفو اتفاق افتاده است.
2) دکتر رامین بالاتر از حضرت نوح (ع) نیست. بالاتر از آیت الله خزعلی(حفظه الله) نیست، خاک پای امام حسن عسگری (ع) هم نیست که فرزندی بنام «جعفر کذاب» از وی بجای ماند. هرکسی را در گور خودش میخوابانند.
3) تکیه گاه فتنه (که عالم و آدم میشناسندش) بسیار کینه ای تر و خونخوارتر از این حرفهاست که از کسی مثل آقای دکتر رامین بگذرد. آثار شمشیرهای آشکار و پنهان دکتر رامین نه تنها بر پیکر استکبار، بلکه بر بدن منحوس ایادی داخلی آنان نیز فراوان است.
آگاه باشید که «تکیه گاهِ» ملعون، اگر نتواند کسی را از خیمه ولایت خارج کند به انحاء مختلف سعی میکند او را ویلچری کند. یا از نظر جسمی، یاروحی، یا مالی، یا شخصیتی!
4) آیا دکتر رامین نزد عوام الناس مشهورتر است یا حاج صادق آهنگران؟ نمی بینید که فرزند او هم در تله ی فتنه گران افتاده و با سیه رویی همچون خاتمی در یک کادر می ایستد؟ آیا این از سوابق،جایگاه و مواضع کنونی حاج صادق کم میکند؟ حداکثر من و شما را متاسف میکند که چرا به یار وفادار نظام و انقلاب چنین خسارتی خورده است.
در وضعیت کنونی کشور، بهترین نمونه ی این خسارات کسی نیست جز حضرت آیت الله خزعلی (روحی له الفدا).
نمی بینید که ایشان چگونه استوار ایستاده است و فرزندش چگونه راه خطا و سیاهی می پیماید؟
در قیاس با مهدی خزعلی، هنوز گناهی از فرزند دکتر رامین سرنزده است و حداکثر شأنیت مواضع و سوابق پدر را رعایت نکرده است.

نکته : اینها که عرض کردم همه و همه در صورتی است که موضوع صحت داشته باشد که هنوز معلوم نیست.
بنظر من بیایید بجای تجسس در زندگی شخصی افراد، از چشمه جوشان دانش و اخلاص دکتر رامین بهره ببریم و اسیر وساوس خناسان نشویم که خیر دنیا و آخرت در این است و بس!
یادمان باشد : لاتجسسوا..
(البته موضوع فتنه گرانی که شمشیر بر روی جبهه حق میکشند فرق میکند)
۲۲ خرداد ۹۳ ، ۱۹:۳۶ صالحه مسلمان
سلام
خبر اینکه مهناز افشار عروس ایشونه صحت داره؟
امروز شنیدم جا خوردم

پاسخ:
سلام
صحت داره ولی قصه اونی نیست که در رسانه ها پرداخته میشه
۲۲ خرداد ۹۳ ، ۱۵:۵۴ رسول پاریاب (آذرخش)
www.deznn.com/ازدواج-پسر-محمدعلی-رامین-با-مهناز-ا.html
از دیدن این لینک فوق العاده متعجب شدم!
پاسخ:
با محتوای این لینک موافق نیستم
بگذریم از اینکه خبر صحت دارد یا ندارد.
سلام
با این خصوصیاتی که با خوندن این مصاحبه دستم اومد خیلی برام جالبه که عروسی مثل مهناز افشار دارن
هرچند که از صحت و سقم این خبر مطمئن نیستم
پاسخ:
سلام
کمی بیشتر در مورد دکتر رامین مطالعه کنید
۲۱ خرداد ۹۳ ، ۱۱:۰۶ خورشید عالم تاب
سلام
خواندنی بود.
پاسخ:
سلام
ممنون
۱۸ خرداد ۹۳ ، ۲۱:۵۱ صالحه مسلمان
سلام

زمانی که توی دولت خاتمی مسئولیت داشتند با ایشون آشنا شدم. تصور هم نمی کردم کسی با روحیات انقلابی ایشون با اون صراحت لهجه ای که توی دفاع از نظام و انقلاب داشتند توی دولت اصلاحات کار کنند! اولین بار هم از ایشون بود که لفظ امام خامنه ای رو شنیدم
خدا ان شاء الله برای نظام و اسلام حفظشون کنه
===

تصور می کنم دکتر رامین از اون دست شخصیت هاییه که اگه دزفول می موند هدر می رفت. البته الان که دیگه مسئولیت دولتی ندارند انتظار شخصی بنده این هست که نیم نگاهی -و یا بیش از نیم نگاهی- به دزفول داشته باشند

فعالیت فرهنگی عام خیلی خوبه، اما بالاخره هر شهری مولفه های فرهنگی خاص خودش رو داره. حیفه که افراد صاحب ایده و خلاق توی امور فرهنگی روی خرده فرهنگ ها سرمایه گزاری نکنند (شایدم این رو بابت تعصبم روی دزفول میگم!)
پاسخ:
سلام
ایشون بی سروصدا در حال انجام کارهای بزرگی هستند. کارهایی در حوزه تمدنی اسلام.
۱۸ خرداد ۹۳ ، ۱۶:۰۰ رسول پاریاب (آذرخش)
سلام
با توجه به آشنایی و دیداری که با این استاد گرامی داشتم از خواندن این مصاحبه فوق العاده مشعوف شدم.
ایشون واقاعا آدم خاکی و دوست داشتنی هستند...
به امید روزی که وعدتون محقق بشه!
پاسخ:
سلام
انشالله
ا سلام
از شما دعوت می شود از وبسایت مشاور بازدید فرماییو
moshavermental.avistak.com